Приватизація спиртової галузі

Україна готує до приватизації свою спиртову галузь. Історично вона була у державній монополії і донедавна лише дві країни у світі (також Білорусь) не віддавали це виробництво до приватних рук. Як наслідок – заводи зараз виробляють продукції та заробляють менше грошей, ніж можуть.

На продаж держава виставить 41 МПД, що входять до держпідприємства “Укрспирт” та ще 37 заводів, що входять до складу концерну “Укрспирт”. МПД – місця провадження діяльності та зберігання спирту ДП “Укрспирт”. Оскільки кожен такий об’єкт-завод не є юридичною особою, МПД фактично є групою окремого майна, що включає будівлі, устаткування, рухоме майно, тощо, що може забезпечити повний виробничий цикл.

Яку продукцію виробляють в Україні

Спиртова галузь – одна з ключових у промисловості. Від неї залежать понад 150 різних виробництв. І мова не лише про спирт для харчового та медичного вжитку. Галузь є важливою складовою паливно-енергетичного сектору – виробляє біоетанол та похідні добавки.

Українські спиртзаводи виробляють етиловий ректифікований та денатурований спирти, сировину для антисептиків, біоетанол, спирт етиловий-сирець, фракцію головну етилового спирту, сивушне масло, діоксид вуглецю.

Також українські заводи оснащені цехами з виробництва лікеро-горілчаних виробів, а тому за контрактом можуть виробляти найбільш якісні алкогольні напої.

Продукція що виробляється

Переваги української спиртової галузі

 • Потужності і професіонали

МПД ДП “Укрспирт” (41 виробничий майданчик по всій території України) можуть виробляти понад 36 мільйонів декалітрів на рік. На них працюють професіонали, серед яких – кращі спеціалісти галузі.

Об’єми можливого виробництва: спирт етиловий ректифікований з крохмалевмісної сировини – 27043,45  тис. дал; спирт етиловий ректифікований з цукровмісної сировини – 3272,5 тис. дал; спирт етиловий технічний – 1485 тис. дал; біоетанол – 1650 тис. дал.

 • Ринки збуту

Українська продукція користується попитом в Середній Азії, Туркменістані, Грузії, Азербайджані, Туреччині, Австрії, Польщі, В’єтнамі, Угорщині, Словаччині та інших країнах. У найближчих планах – стрімке розширення географії присутності.

 • Якість

На ДП «Укрспирт» впроваджена та сертифікована система менеджменту якості, безпеки та екологічного контролю: ISO 9001, ISO 14001, ISO 22000, Hazard Analysis and Critical Control Points.

Особливість спиртової галузі – спирт можна виробляти дуже багатьох видів сировини. Зокрема, з непридатного для харчових і кормових цілей зерна, а також відходів цукрового виробництва – мелясу.

 • Прозорість

Із 2016 року ДП «Укрспирт» перейшов на електронну систему закупівель, що гарантує прозору і якісну процедуру співпраці.

 • Логістика

«Укрспирт» співпрацює з найбільшими українськими та міжнародними перевізниками. 

Частину заводів, до яких підведені комунікації, а подекуди й залізничні лінії, можна використовувати як виробничі майданчики, що вигідно розміщені в аграрних регіонах, чи як елеватори.

А об’єкти, які потребують ліквідації, можуть бути цікаві інвесторам, бо на їхній базі можна створити логістичні центри, торговельні об’єкти, виробництва різного профілю.

Потенційні інвестори спиртової галузі

Переваги від держави

Україна значно лібералізувала діяльність у сфері виробництва та обігу спирту. Нові правила набули чинності з 1 липня 2020 року.

Зокрема, підприємства вже можуть отримати ліцензію на виробництво та експорт спирту. Повне відкриття ринку відбудеться у декілька етапів:

 • Щоб почати виробляти спирт до 1 липня 2021 року, інвестор повинен купити державний завод на прозорому аукціоні.
 • Дозволи на будівництво і введення в експлуатацію спиртзаводів надаватимуться тільки з 1 липня 2021 року.
 • Натомість держава захистить бізнес інвесторів, обмеживши імпорт спирту до 2024 року.
Закон України №318-ІХ

Об’єкти приватизації спиртової галузі на мапі

Натисніть на кнопку  у верхньому лівому кутку мапи для фільтрації відображення об’єктів за продукцією виробництва або статусом приватизації

Умовні позначки за продукцією:

  – Виробництво харчового спирту

– Виробництво біоетанолу

– Виробництво спирту етилового технічного/денатурованного

– Інші об’єкти Концерну “Укрспирт”

Умовні позначки статусу приватизації:

– Об’єкт у продажу

– Об’єкт продано

Умови приватизації

Збереження
виду діяльності
до 01.07.2021

Збереження не менше
70% виробничого персоналу
до 01.07.2021

Безперешкодний доступ
до споруд цивільного захисту
(за наявності)

Як купити об’єкт приватизації

Відповіді на часті питання:

Об’єкти продаються виключно через ProZorro.Продажі. Щоб взяти участь у аукціоні та стати власником об’єкту необхідно зробити 7 кроків:

 1. Ознайомитись зі списком об’єктів на цьому сайті, на сайті ProZorro.Продажі або на сайтах авторизованих майданчиків.
 2. Обрати об’єкт та вивчити інформацію про нього.
 3. Зареєструватись на будь-якому з десятків підключених до системи майданчиків.
 4. Подати заяву на участь в аукціоні через кабінет на майданчику.
 5. Взяти участь в аукціоні та перемогти.
 6. Пройти кваліфікацію.
 7. Укласти договір та оплатити об’єкт.

Детальніше у розділі “Як купити”

Як купити об'єкт малої приватизації

Інвестором може бути будь-хто – і фізична, і юридична особа, як резиденти, так і нерезиденти. Окрема заборона є для осіб пов’язаних з державою-агресором або стосовно яких застосовано санкції. Також є заборона для інвестицій з офшорів без прозорої структури власності. 

Детальніше – у ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».

Законом передбачена модель з трьох аукціонів, що автоматично йдуть один за одним, тільки якщо попередній не відбувся, тобто не було навіть 1 заяви на участь. Час між аукціонами складає 20-35 днів.
1. Англійський аукціон на підвищення ціни (Аукціон без умов або аукціон з умовами). Стартова ціна – 100% (початкова ціна).
2. Англійський аукціон на підвищення ціни (Аукціон із зниженням стартової ціни). Стартова ціна – 50% (від початкової).
3. Голландський аукціон на зниження ціни (Аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій). Стартова ціна – 50% (від початкової).

У всіх типах торгів (англійському та голландському аукціонах) переможцем визначається учасник, який зробив найвищу ставку під час торгів.

Англійський аукціон – це типовий аукціон на підвищення ціни, що складається з 3 раундів, де в кожного учасника є можливість підвищити свою попередню ставку. На прийняття рішення є 3 хвилини. Особливістю є те, що учасник, який поставив найвищу ціну в попередньому раунді, ходить останнім і бачить всі ставки конкурентів.

Голландський аукціон – це аукціон, де стартова ціна активу спочатку знижується допоки хтось з учасників торгів не виявить бажання придбати актив за такою вартістю. Далі ціна, за якою падіння було зупинено, вважається стартовою, і у всіх учасників є можливість позмагатись за актив протягом 1 раунду.

Інформація про об’єкти розміщується на цьому сайті (каталог “Спиртова галузь”), на сайті ProZorro.Продажі, на сайтах авторизованих майданчиків. 

Для детальнішої інформації про об’єкт є віртуальні кімнати даних. Це сховища всіх документів наявних по об’єкту – від тех. паспортів до документів на право власності та фотографій. Їхня головна мета – спростити доступ до інформації, прибрати корупцію при її отриманні та збільшити прозорість процесу приватизації.

Якщо і після цього залишилися питання – кожен об’єкт має контактну особу, що відповідає за підготовку до приватизації, а також особу, що відповідає за фізичний доступ до об’єкту. Інформація про цих осіб вказана на сторінці об’єкту.

Детальніше про отримання доступу до кімнат даних – у розділі “Як купити”

МПД – місця провадження діяльності та зберігання спирту ДП “Укрспирт”. Оскільки кожен такий об’єкт-завод не є юридичною особою, МПД фактично є групою окремого майна, що включає будівлі, устаткування, рухоме майно, тощо, що може забезпечити повний виробничий цикл.

На заводі одночасно можна виробляти один з наведених видів спирту:

 • Спирт етиловий неденатурований (одночасно можна виробляти будь-який спирт етиловий без вмісту денатуруючих добавок: ректифікований (харчовий), технічний, сирець) та продукцію з його використанням: лікеро-горілчані вироби, оцет спиртовий).
 • Спирт етиловий денатурований та продукцію на його основі: омивачі, розріджувачі, антисептики, парфумерно-косметичну продукцію, тощо.
 • Біоетанол та сирець (сировину для біоетанолу), біопаливо.

Супутніми продуктами спиртового виробництва є біогаз, білкові кормові продукти та вуглекислота.

Відповідно до закону, стартова ціна формується на рівні балансової вартості (для акціонерних товариств – на рівні номінальної вартості акцій). Але при правильно проведеній роботі щодо розкриття інформації та підготовки до приватизації, конкурентна боротьба на аукціоні завжди формує ринкову ціну об’єкта.

Ліцензію на виробництво лікеро-горілчаної продукції можна отримати підприємствам будь-якої форми власності.

Отримання ліцензії на право оптової торгівлі спиртом коштує 500 000 грн. в рік, а строк надання складає 10 днів.

Отримання ліцензії на виробництво спирту займає не більше 30 діб від подання заяви та потребує 780 грн. річної плати.  

Детальніше – у розділі “Як отримати ліцензію”.

Об’єкти приватизації продаються без землі. Відповідно до законодавства, першочергове право на оформлення ділянки мають власники об’єктів на цій ділянці.

Об’єкти спиртової галузі, що вже виставлені на продаж:

Об’єкти приватизації спиртової галузі, що готуються:

Задати запитання чи підписатись на новини приватизації об'єктів спиртової галузі!

Фільтри
X