Для здiйснення господарської, управлінської та iнвестицiйної дiяльностi на початку 2000-х Українською державною будівельною корпорацією «Укрбуд» було створено Черкаське державне комерційне житлово-побутове підприємство «Житлосервіс».
Проте останні роки для цього підприємства стали періодом занепаду. Для того, щоб отримувати хоч якийсь прибуток, третина приміщень було передано в оренду. Але й це не вирішило проблему і підприємство накопичило великі борги: і податкові, і зарплатні.
Тільки приватизація змогла змінити цю ситуацію. Не дивлячись на те, що з моменту оформлення договору купівлі-продажу між Фондом держмайна та новим власником пройшло заледве півроку, вже є перші результати.
На прикладі цієї історії ми підготували для вас 5 фактів, які доводять, що занедбані державні підприємства необхідно передавати в руки приватним інвесторам для перетворення їх на продуктивні та суспільно корисні об’єкти.
Факт № 1. Хто шукає – той завжди знайде.
Нова історія Черкаського «Житлосервісу» розпочалася з ідеї інвестора придбати обʼєкт, який можна розвивати різнопланово. Тож у квітні 2020 року прийнято рішення про створення Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-консалтингова компанія «Гарант-Актив».
На перший погляд, у звʼязку з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу, це був не найкращий час для започаткування нового бізнесу. Проте у вересні 2020 року на сторінці Управління забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області Фонду державного майна України зʼявилося оголошення про продаж єдиного майнового комплексу Черкаського «Житлосервісу».
Під час розгляду пропозиції щодо придбання обʼєкта основним аргументом на його користь стало те, що до його складу входили різнопланові обʼєкти нерухомого майна.
Факт № 2. Прозора приватизація – легкий шлях до власного бізнесу
Компанія-переможець торгів раніше не мала досвіду в приватизаційних аукціонах, проте це не стало перешкодою для розгляду пропозиції щодо придбання обʼєкта.
Попри те, що обране підприємство останнім часом тільки накопичувало борги, основною проблемою для інвесторів була недовіра до процесів, які в минулому були непрозорими.
«Побоювання були даремними – Фонд держмайна на належному рівні підготував обʼєкт до аукціону: інформації на сайті було розміщено цілком достатньо для прийняття рішення. Організація аукціону та подальші дії щодо оформлення його результатів були теж на високому рівні», – прокоментували нові власники.
Факт №3. Завдяки інвестиціям занедбане підприємство невдовзі здобуде нове життя
Після повної сплати коштів за обʼєкт приватизації, оформлення договору купівлі-продажу та реєстрації права власності в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, засновники ТзОВ «Інвестиційно-консалтингова компанія «Гарант-Актив» прийняли рішення інвестувати в реконструкцію придбаних обʼєктів поетапно.
Представники компанії в інтерв’ю зазначили: «Насамперед ми вирішили провести капітальний ремонт адміністративного приміщення, розташованого в центральній частині нашого міста. Є задум зробити його привабливим та комфортним як зовні, так і всередині. На жаль, заміни потребують всі комунікації, вікна тощо. Тож, відповідно, необхідно було скоригувати свої попередні розрахунки щодо необхідних інвестицій та часових рамок реалізації проекту».
На сьогодні реконструкція адміністративного приміщення вже розпочата, проте попереду ще багато роботи.
Щодо інших обʼєктів, які входили до єдиного майнового комплексу ЧДК ЖПП «Житлосервіс», то остаточного рішення щодо шляхів їх реновації ще не прийнято: розглядаються різні варіанти, вираховується рентабельність.
Основні зусилля та інвестиції зараз скеровані на реконструкцію адміністративного приміщення, яку планують завершити до кінця поточного року. Як тільки воно буде введено в експлуатацію, зʼявляться нові робочі місця. Але, як зазначають нові власники, зараз про це говорити поки рано.
Факт №4. Новий власник разом із об’єктами отримав зобов’язання.
Цей приватизаційний аукціон передбачав, що новий власник не тільки отримує майно, а й стає правонаступником боргових зобов’язань підприємства.
На момент аукціону заборгованість по заробітній платі складала близько 1 млн грн і її потрібно було погасити впродовж трьох місяців з дати переходу права власності на обʼєкт приватизації. Наразі Товариство виконало цю умову в повному обсязі.
Загалом сума кредиторської заборгованості ЧДК ЖПП «Житлосервіс» складає близько 4 млн грн. Інвестиційна компанія взяла на себе зобовʼязання погасити їх впродовж року. Частина з вказаних коштів вже сплачена кредиторам, інші ж зобовʼязання будуть виконані у визначені терміни.
Факт №5. Ситуація із придбанням ТзОВ «Інвестиційно-консалтингова компанія «Гарант-Актив» ЧДК ЖПП «Житлосервіс» – це класична ситуація WIN-WIN.
«Безумовно, не все так легко, – зазначають в компанії, – проте можна з упевненістю сказати, що ми не шкодуємо про приватизацію державного обʼєкта та позитивно оцінюємо інвестування у розвиток власних бізнес-планів». В компанії сподіваються, що відновлення діяльності придбаних обʼєктів та їх реновацію мешканці Черкас сприймуть позитивно, адже завдяки цьому місто отримає нові робочі місця та надходження до місцевого бюджету.
Як вигідно купити об’єкт малої приватизації?
Дізнайтесь про 7 простих кроків.Щодня Фонд державного майна готує нові об’єкти для прозорої приватизації по всій території України — як в обласних центрах, так і в невеликих містах і селищах. Для кожної області підготовлено своє інвестиційне меню, у якому присутні як великі єдині майнові комплекси, пакети акцій підприємств, так і окремі невеликі об’єкти.