Що таке приватизація
Приватизація – платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, на користь фізичних або юридичних осіб.
Всі об’єкти приватизації діляться на об’єкти малої та великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать не тільки державні підприємства та пакети акцій, але і об’єкти незавершеного будівництва та соціально-культурного призначення, окреме рухоме та нерухоме майно, вартість яких не вище 250 млн грн. Якщо вартість вища – це об’єкти великої приватизації, до якої можуть відноситися тільки державні підприємства та пакети акцій. Зазвичай такі об’єкти потребують більше часу для предприватизаційної підготовки, залучення потенційних покупців та їхнього ознайомлення з інформацією по підприємству.
Всі об’єкти продаються виключно через аукціони ProZorro.Продажі, що побудовані на принципах повної прозорості – весь процес продажу відбувається публічно і відкрито для повного уникнення корупції. Для підприємців це гарна можливість купити щось цікаве для розвитку свого бізнесу та своєї громади. Для країни – це економічне відновлення та розбудова держави.
Ініціювати включення об’єктів до переліку приватизації можуть і потенційні покупці – подавши заяву про включення об’єкту державної власності до переліку, що підлягають приватизації. Детальніше – тут.
Який стан державних підприємств
На початок 2021 року в Україні було 3343 державних підприємства. З них тільки 943 прибуткові, а збиткових – 511. 1885 державних підприємств взагалі не працюють, з яких 585 знаходяться в тимчасово окупованому Криму та зоні ООС. Значну частину з цих підприємств давно вже необхідно визнати банкрутами та ліквідувати. Більшість – передати на приватизацію та знайти для них нових ефективних власників на відкритих та прозорих аукціонах.
У світі кількість державних підприємств налічує одиниці: Польща – 55, Литва – 91, Швеція – 46, Канада – 50, Австралія – 9.
Яка головна мета приватизації
- Боротьба з корупцією, що є розповсюдженим явищем на державних підприємствах та при управлінні державним майном.
- Залучення прямих інвестицій та інвесторів, як з Україні, так і з інших країн.
- Створення дієвих передумов відбудови і економічного відновлення держави.
- Залучення додаткових надходжень до бюджету як від продажу, так і, у подальшому, від податкових надходжень від бізнесу.
- Покращення показників роботи підприємств або якості користування майном через пошук ефективного власника.
- Модернізація виробництва або перепрофілювання об’єктів та створення нових робочих місць.
Що не будуть приватизувати
- Підприємства, що забезпечують безпеку держави.
- Підприємства, що є природними монополіями.
- Підприємства, що мають важливе значення для суспільства або чиї послуги/товари не можуть виконуватися приватним бізнесом.